پسته هم به لیست کالاهای قاچاق اضافه شد


۴۰هزار تن پسته سال قبل در انبارها ماند

۴۰ هزار تن پسته سال قبل در انبارها مانده. این آمار را محمد صالحی، عضو هیات مدیره انجمن پسته ایران در حالی اعلام می‌کند که میزان تولید پسته ایران در سال ۱۴۰۱ برابر ۱۰۶ تن بوده است. بررسی آمار گمرک نشان می‌دهد که صادرات پسته نسبت به سال گذشته ۵۶درصد کاهش داشته است.

به گزارش کرمان‌نو، تولید پسته در جهان رکورد شکسته. پیش‌بنی شده که حجم پسته تولیدی به یک میلیون و ۲۰۰هزارتن برسد. حجم تولید پسته در شرایطی بالا رفته که ایران در صادرات پسته سال گذشته خود هم مانده. براساس گزارش کمیته باغبانی انجمن پسته ایران ۱۰۶‌هزار تن پسته خشک در سال‌۱۴۰۱ در کشور تولید شده‌است که در مقایسه با تولید سال‌گذشته ۳۰‌درصد کاهش میزان محصول را نشان می‌دهد. با این حال همین ۱۰۶ هزار تن هم صادر نشده است.

بر اساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال گذشته تنها ۵۶ هزار و ۲۹۸ تن پسته و مغز پسته به ۵۷ کشور مختلف صادر شده است . صالحی ، عضو هیات مدیره انجمن پسته ایران به «کرمان‌نو» می‌گوید قریب به ۴۰ هزار تن پسته در انبارها مانده است. ایران درحالی نتوانسته محصول سال قبل خود را صادر کند که طبق پیش‌بینی‌ها میزان تولید پسته امسال تقریبا ۲ برابر پارسال است.

 

*هشدار در خصوص افزایش قاچاق پسته 

 

صالحی با بیان اینکه در سال جاری با این حجم بالای پسته نمی‌توانیم صادرات را انجام دهیم، گفت: ما امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید پسته داریم که ظاهرا بی‌سابقه است، با این حجم پسته‌ای که هست، پسته خود ما هم زیاد است و باید بتوانیم با این کشورها رقابت کنیم، کشورهایی که تجارش با قیمت نرخ ارز واقعی تجارت می‌کنند و فرضا در مورد ترکیه، تجار قیمت لیر روز را می‌گیرند نه مثل تجار ما که بایستی با نرخ ارز نیمایی دلار شان را تحویل دهند.عضو هیات مدیره انجمن پسته با اشاره به مشکلات رفع تعهد ارزی و افزایش تولید پسته در جهان نسبت به افزایش قاچاق در کشور هشدار داد. او در این رابطه گفت: من فکر می‌کنم که میزان قاچاق پسته در سال جاری بیشتر خواهد شد چرا که شابد در ۲ سال گذشته به جهت تولید کمتر پسته، پسته کمتری قاچاق میشد ولی امسال با توجه به حجم بالا و نرخ نیمایی بازگشت احتمالا آمار قاچاق بیشتر خواهد بود .

*صادرات پسته ایران به نام ترکیه 

 

مظفر محمدی، دیگر عضو هیات مدیره انجمن پسته ایران نیز از صادرات پسته ایران به اسم کشورهای دیگر خبر می‌دهد. بنا به گفته محمدی پسته به دلیل مشکلات ارزی و گمرکی ازطریق ترکیه، کشوری که رقیب ایران در زمینه پسته است، صادر می‌شود و به نام این کشور نیز تمام می‌شود.

پیش‌تر ذبیح‌اله اعظمی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس نیز نسبت به عوارض گمرکی و موانع، انتقاد کرده و گفته بود که این موانع بازرگان پسته را به سمت قاچاق کشانده است. اعظمی ۷ اردیبهشت در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق کرمان از گفته بود: صادرات پسته و محصولات جالیزی کرمان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شود . اعظمی علت صادرات محصول پسته ایران به صورت قاچاق از ترکیه را عوارض بالای گمرکی و موانع کشور اعلام کرده بود. صالحی در خصوص برنامه انجمن پسته برای سامان دادن به وضعیت صادرات پست، می‌گوید: ما فقط می‌توانیم مذاکره کنیم. به زودی ستاد عالی پسته با پیگیری استاندار در کرمان برگزار می‌شود و سعی می‌کنیم تا در این راستا این موانع و مشکلات را با مذاکره مرتفع کنیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107518
2 نظرات
  1. […] نو» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، ستاد عالی پسته کشور پس از دو سال وقفه، عصر امروز دوشنبه ۳ مهرماه و به ریاست […]

  2. […] نو» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، ستاد عالی پسته کشور پس از دو سال وقفه، عصر امروز دوشنبه ۳ مهرماه و به ریاست […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.