ارجاع پرونده فساد اداری شرکت غله استان به دادگاه تجدید

دادستان مرکز استان کرمان با اشاره به آخرین جزئیات پرونده فساد اداری شرکت غله گفت: متهمان به رای اعتراض کردند و پرونده در دادگاه تجدیدنظر است.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم،  دهم خرداد‌ماه سال جاری بود که یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان در گفت‌وگوی اختصاصی با تسنیم از دستگیری مدیرکل غله استان کرمان و معاون این اداره به اتهام فساد اداری و اخذ رشوه خبر داد و در این خبر اظهار داشت: در پی رصد و گزارشات واصله به اداره کل اطلاعات استان کرمان مبنی بر فساد اداری در یکی از ادارات کل استان کرمان و ارزیابی و صحت گزارشات و رصد اطلاعاتی با هماهنگی و دستور قضایی توسط بازپرس ویژه و تکمیل تحقیقات؛ مدیرکل مذکور به همراهی معاون این اداره دستگیر شدند.

۱۱ خرداد ماه و به فاصله یک روز بعد دادخدا سالاری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از جزئیات بیشتر این پرونده پرده برداشت و با اشاره به آخرین جزئیات دستگیری مدیرکل غله استان کرمان و معاون وی به اتهام فساد اداری و اخذ رشوه اظهار داشت: در پی رصد و گزارشات واصله به اداره کل اطلاعات استان کرمان مبنی بر فساد اداری در یکی از ادارات کل استان کرمان؛ اداره‌کل اطلاعات به این پرونده ورود کرد.

وی ادامه داد: پس از ارزیابی و صحت گزارشات و رصد اطلاعاتی با هماهنگی و دستور قضایی بازپرس ویژه و تکمیل تحقیقات مدیرکل مذکور به همراهی معاون این اداره دستگیر شدند.

دادستان کرمان با عنوان اینکه پس از بازرسی از منزل نامبرده 37 قطعه سکه طلا تمام بهار آزادی که از طریق نامشروع و ارتشاع کسب شده بود کشف شد، افزود: این سکه‌ها در داخل یک اسباب بازی داخل منزل وی جاسازی شده بودند.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ میلیون تومان کارت هدیه نیز که رشوه گرفته شده بود در محل خانه متهم توقیف شد گفت: یک باب منزل مسکونی که در پنج طبقه بنا احداث شده نیز توقیف شده است.

سالاری در آن زمان ارزش ریالی این ساختمان را ۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این ساختمان نیز از طریق رشا و ارتشا تهیه و ساخته شده و بخشی از اموال نیز در حال شناسایی هستند.

وی با بیان اینکه این فرد تاکنون ۲۸۷ قطعه سکه تمام بهار آزادی دریافت کرده است، گفت: تا کنون تعداد افرادی که در ارتباط با این پرونده تحت تعقیب قرار گرفتند چهار نفر هستند و احتمال دارد تعداد افراد بیشتری هم تحت تعقیب قرار گیرند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اشاره به اینکه تحقیقات در ارتباط با این پرونده ادامه دارد افزود: کلیه اموال توقیفی در صورتی که اثبات شود از طریق نامشروع تحصیل شده‌اند، به نفع دولت ضبط می‌شود.

یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان در تاریخ ۲۷ خرداد‌ماه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت پرونده دستگیری مدیرکل شرکت غله استان کرمان و معاون وی به اتهام فساد اداری و اخذ رشوه اظهار داشت: پرونده در حال تحقیقات و بررسی است و متهمان در بازداشت هستند.

متهمان جدید به پرونده اضافه شدند

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه بازجویی از آنها در حال انجام است و موارد تازه‌ای از این پرونده کشف شده است افزود: یکسری افراد جدید به متهمان اضافه شدند و متهمان جدید دستگیر شده خارج از سیستم اداری دولتی هستند.

وی همچنین ۱۶ مرداد ۹۹ در بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه امروز برخورد با مفاسد اقتصادی در اولویت اقدامات قوه قضائیه است اظهار داشت: در دادگستری استان کرمان نیز پرونده‌های فساد اقتصادی در اولویت رسیدگی بوده و سعی می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن این پرونده‌ها را به نتیجه و صدور حکم برسانیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه دادگاه متهمین پرونده اداره کل غله استان کرمان به‌زودی برگزار می‌شود افزود: احتمال برگزاری علنی پرونده مدیرکل غله استان کرمان و سایر متهمین وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه دادگستری استان کرمان همواره در برخورد و مقابله با مفاسد اقتصادی پیش‌قدم بوده است گفت: قوه قضائیه در برخورد با مفاسد اقتصادی کشف شده در هر سطحی بدون اغماض عمل خواهد کرد و از منافع بیت‌المال و مردم کوتاه نخواهیم آمد.

دادخدا سالاری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان نیز ۲۳ مرداد ۹۹ در بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم در ارتباط با پرونده فساد اداری و اخذ رشوه مدیرکل غله استان کرمان در جمع خبرنگاران این خبرگزاری اظهار داشت: کیفرخواست این پرونده به دادگاه ارسال شده و در نوبت قرار دارد و هنوز رایی صادر نشده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با بیان جزئیات بیشتری از نحوه وقوع جرم در این پرونده افزود: جرائم این پرونده در بازه زمانی حدود یک سال اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه از زمانی که جرمی واقع می‌شود تا زمانی که ادله لازم جمع‌آوری می‌شوند مدت زمانی طول می‌کشد تصریح کرد: باید مستندات لازم جمع‌آوری شده تا دادگاه بتواند بر اساس آن رای صادر کرده و دادگاه تجدید نظر تایید کند.

سالاری با اشاره به اینکه تخلفات این پرونده در خفا و بسیار فنی و ماهرانه انجام می‌شد و قابل اثبات هم نبودند افزود: برای مثال در کاری که باید مطابق قانون انجام می‌شد ایرادات و اشکالاتی را وارد کرده و پس از اخذ رشوه کار را انجام می‌دادند در حالی که این کار از ابتدا منع قانونی نداشت و باید انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه کشف چنین جرائمی سخت می‌شود گفت: در پرونده فساد اداری اداره کل غله استان کرمان متخلفانی هم رشوه داده بودند تحت تعقیب قرار گرفتند.

امروز ۳ آذر ماه و نزدیک به شش ماه از زمان علنی شدن این پرونده دادخدا سالاری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت این پرونده اظهار داشت: کیفر خواست برای ۲۱ نفر صادر شده است.

وی با اشاره به رای صادر شده برای متهمان این پرونده بیان کرد:  حکم صادر شده حبس، جزای نقدی و رد مال حاصل از ارتشا و اختلاس است که هنوز قطعی نشده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با بیان اینکه متهمان به رای صادره اعتراض کردند و پرونده به دادگاه تجدید نظر رفته است گفت: در حال حاضر پرونده مدیرکل غله استان کرمان در دادگاه تجدید نظر است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=58900
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.