معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا:


۲۱ ماه خدمت سربازی برای افراد بومی ثابت است

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا جزئیات کاهش سه‌ماهه طول مدت سربازی را تشریح کرد و به برخی ابهامات و پرسش‌ها در خصوص اینکه برخی شهرستان‌ها مشمول کاهش ۳ماهه خدمت سربازی نمی‌شوند و سربازان باید همان ۲۱ ماه را بگذرانند پاسخ داد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، اخیراً برخی از خانواده‌ها در تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشتند که کسری سه‌ماهه خدمت سربازی برای فرزندانشان اجرایی نمی‌شود. طبق گفته‌های آنان و با استناد به‌نظام وظیفه استان برخی شهرستان‌ها مشمول این قانون نمی‌شود.

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا در توضیح این موضوع در گفت‌وگو با ایرنا گفت: متأسفانه این برداشت اشتباه ناشی از آگاهی ناکافی از قوانین است درصورتی‌که هیچ تفاوتی میان شهرهای مختلف وجود ندارد و فقط موضوع مناطق عملیاتی یا غیرعملیاتی بر کسری خدمت اثرگذار است.

افراد بومی باید ۲۱ ماه خدمت سربازی را بگذرانند

حسین زاهدی در ادامه افزود: طبق قانون خدمت سربازی برای تمامی مشمولان ۲۴ ماه بود که سال گذشته به ۲۱ ماه کاهش یافت. اما نکته‌ای که افراد به‌خصوص والدین مشمولان به آن توجه نمی‌کنند موضوع بومی و غیربومی بودن سرباز است که عمده اعتراضات در کسری سه ماه خدمت ناشی از همین مسئله است.

او تشریح کرد: طبق قانون سربازی افراد بومی باید ۲۱ ماه خدمت سربازی را بگذرانند و هیچ کسری شامل حال آنان نخواهد شد. اما مدت خدمت سربازی برای افراد غیربومی ۱۸ ماه است که شامل کسانی که در شهر خود یا نزدیکی محل سکونت خدمت می‌کنند نمی‌شود.

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا در توضیح شرط غیربومی بودن نیز گفت: کسانی که در فاصله بیش از ۲۰۰ کیلومتری محل زندگی خود خدمت سربازی را می‌گذرانند افراد غیربومی و به‌غیراز آن بومی محسوب خواهند شد؛ بنابراین مدت ۲۱ ماه سربازی برای کسانی که در محل زندگی خود در هر ارگانی خدمت می‌کنند ثابت است.

خدمت ۱۴ماهه برای چه سربازانی است؟

زاهدی همچنین درباره موضوع مناطق عملیاتی و درگیر گفت: طبق تقسیم‌بندی محل خدمت به مناطق عادی، عملیاتی و عملیاتی درگیر، مدت خدمت نیز متفاوت خواهد بود. برای خدمت در مناطق عملیاتی و عملیاتی درگیر دیگر وضعیت بومی و غیربومی مطرح نیست و میزان خدمت بسته به شرایط منطقه است.

مدت سربازی برای افرادی که در مناطق عملیاتی خدمت می‌کنند ۱۵ ماه و برای خدمت در مناطق عملیاتی درگیر ۱۴ ماه است

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا، مناطق عملیاتی بر اساس شرایط هر نهاد نظامی شامل ارتش، سپاه و انتظامی متفاوت است و این تعریف باتوجه‌به نوع خدمت و مأموریتی که در خود آن نهاد تبیین شده، در میزان خدمت سربازی اعمال می‌شود.

زاهدی در پاسخ به اینکه تمامی مناطق مرزی شامل مناطق عملیاتی می‌شود، گفت: خیر، برای مثال برخی مناطق مانند حاشیه دریای خزر برای تمامی نیروها منطقه عملیاتی درگیر محسوب نمی‌شود. باوجوداینکه این مناطق نیز در فضای آبی به‌عنوان استان مرزی محسوب می‌شوند، اما برای تمامی نیروهای نظامی منطقه عملیاتی تعریف نشده است و فقط ممکن است برخی از رسته‌های نظامی خود را به‌عنوان محل عملیاتی تعریف کرده باشند.

او در پایان نسبت به موضوع کاهش مجدد مدت سربازی تأکید کرد: مشمولان فقط به قوانین موجود اتکا کنند؛ زیرا تا زمانی که قانونی تصویب و ابلاغ نشده است عملاً محلی از اعراب ندارد. ضمن اینکه از مردم می‌خواهیم تا پیش از مراجعه به مراکز وظیفه عمومی اطلاعات دقیق را مطالعه و نسبت به شرایط خدمت آگاهی و اطلاعات کسب کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=117102
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.