سومین رویداد اجتماعی استان کرمان برگزار شد


ائمه جماعات و جمعه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کنند

سومین رویداد اجتماعی استان کرمان با حضور مدیرکل بهزیستی استان کرمان، روسای بهزیستی و فرمانداران ۴ شهرستان شمالی استان در رفسنجان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از روابط عمومی بهزیستی، در ابن نشست که در محل تالار اجتماعات فرمانداری رفسنجان برگزارشد علیرضا وحیدزاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان با برشمردن بخشی از آسیب‌های اجتماعی این شهرستان‌ها از امامان جمعه و جماعات خواست در سخنرانی‌ها به ضرورت افزایش آستانه تحمل و صبر، کنترل خشم و مهارت‌های زندگی و اجتماعی بپردازند تا در کنار فعالیت اداره‌های مربوطه مانند بهزیستی، فرمانداری و غیره آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد.

نشست رویداد اجتماعی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی با حضور فرمانداران و رؤسای بهزیستی ۴ شهرستان انار، بردسیر، شهربابک و رفسنجان و نیز با حضور اعضای شورای اداری این شهرستان‌ها برگزار شد.

علیرضا وحیدزاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان در ابتدای این نشست گفت: همکاران ما با روش‌های مختلف و کاملاً علمی و مبتنی بر واقعیت آسیب‌های اجتماعی این شهرستان‌ها را رصد کرده‌اند و این آسیب‌ها طی نامه‌ای به همه فرمانداران اعلام شده و باید برای کنترل و کاهش این آسیب‌ها همه دست در دست هم بدهیم.

به‌طور مثال یکی از این آسیب‌ها وجود کودکان کار است، نباید آن‌ها را نادیده گرفت باید برنامه منسجم نگهداری از آن‌ها و پرورش و رشد به سمت تعالی این قشر را در برنامه قرارداد.

او افزود: همچنین طلاق، اعتیاد، کودک‌آزاری، همسرآزاری، طلاق عاطفی، اقدام به خودکشی، خشونت خانگی و دیگر آسیب‌هایی که روح و روان جامعه را به درد می‌آورند نیاز به برنامه‌ریزی دارند تا روند کاهشی آن‌ها را شاهد باشیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان اذعان داشت: چند نسل است که برای ازبین‌بردن اعتیاد تلاش کردیم؛ اما راه به جایی نبردیم باید دنبال ابزاری مؤثر باشیم بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به خانواده و رفتارها و ارتباطات بین‌فردی برمی‌گردد، اکثریت جامعه ما در برقراری ارتباط با همسر خود و فرزند خود دچار مشکل هستند و همین نقطه شروع و بروز آسیب است و باید در بحث آموزش مهارت‌های زندگی و مهارت‌های ارتباطی برنامه‌ریزی وسیع داشته باشیم.

وحیدزاده با اشاره به تأثیر حضور اورژانس اجتماعی در مباحث مختلف آسیب‌های اجتماعی و مداخله موثر این اورژانس در بحث خشونت‌های خانگی گفت: یکی از این ابزارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی تقویت اورژانس اجتماعی ۱۲۳ است.

وحیدزاده بیشتر معلولیت‌هایی که در شهرستان‌های رفسنجان، انار، شهربابک و بردسیر دیده می‌شوند را به ترتیب جسمی و حرکتی، ذهنی، بینایی و شنوایی عنوان کرد و افزود: عوامل ایجاد این معلولیت‌ها ژنتیک، حوادث و سوانح و نیز بیماری‌ها هستند که باید راه چاره‌ای برای آن‌ها دیده شود.

او خاطرنشان کرد: برای رفع ناهنجاری‌های اجتماعی مانند کودک‌آزاری، زنان بدسرپرست، اختلافات حاد خانوادگی، همسرآزاری باید مراکز مشاوره در شهرستان‌ها گسترش یابد.

وحیدزاده عنوان کرد: نباید بگذاریم حریم خانواده کاملاً شکسته شود که البته این را در جامعه شاهدیم باید قبل از شکسته‌شدن حرمت‌ها با مداخله موثر بنیان خانواده را حفظ کنیم و علاوه بر اینکه کمک بخش‌های مختلف مانند دانشگاه علوم پزشکی، هلال‌احمر و … را در تهیه فضا و مکان، تأمین نیروی متخصص از جمله روانشناس و هزینه‌ها را می‌طلبیم از امامان جمعه و جماعات هم می‌خواهیم که در سخنرانی‌ها به‌ضرورت افزایش آستانه تحمل و صبر، کنترل خشم و مهارت‌های اجتماعی در افراد بپردازند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: اگر می‌خواهیم واقعاً برای جامعه کاری بکنیم باید همه دستگاه‌های مربوطه به میدان بیایند و هردستگاهی سهم خود را ادا کند، باتوجه‌به آسیب‌ها و معلولیت‌ها و امکانات کم بهزیستی، قطعاً ما نمی‌توانیم به‌تنهایی کاری از پیش ببریم، باید معادن بزرگ و صنایع مادر استان به کمک بهزیستی بیایند من طی ۲ سال گذشته با تمام صنایع و معادن مهم و بزرگ استان مکاتبه کردم و خواستم تا در راستای مسئولیت اجتماعی خود به کمک ما بیایند؛ اما دریغ از یک کمک، باید تمام اداراتی که قانون برای آنها وظیفه تعیین کرده به وظیفه خود عمل کنند، باید همه نهادهای نظام دست در دست هم بدهیم تا کاری کارستان صورت پذیرد.

فرماندار رفسنجان نیز در این نشست با اشاره به وجود بیش از ۵ هزار فرد دارای معلولیت تحت حمایت بهزیستی در رفسنجان اظهار کرد: در شهرستان ۱۱ مرکز تخصصی مددکاری داریم که به این افراد امدادرسانی می‌کنند.

حسین رضایی بیان کرد: ۴ مرکز ترک اعتیاد در رفسنجان داریم و همچنین اورژانس اجتماعی ۱۲۳ شهرستان با کمبود نیرو مواجه است.

او ادامه داد: برای ۲ معضل حاد یعنی طلاق و اعتیاد در رفسنجان نیاز به اجرای طرح‌های پیشگیرانه داریم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=109641
1 نظر
  1. ردیا می گوید

    البته برا افزایش معزلات اجتماعی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.