فرماندار بم:


85درصد اراضی کشاورزی بم از طریق قنوات آبیاری می شود

کرمان نو- فرماندار بم گفت: بیش از 46 قنات فعال در سطح شهرستان بم داریم که حدود 85 درصد سطح زیرکشت اراضی از طریق قنوات آبیاری می شود.

به گزارش کرمان نو هادی شهسوارپور روز شنبه در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی ثبت ملی تمدن قناتی باغ شهر جهانی بم گفت افزود: شهرستان بم به پیشینه تاریخی که دارد افتخار می کند زیرا بزرگ ترین تمدن ها در حاشیه کویر شکل گرفته اند.

او بیان کرد:ارگ قدیم با تمدن 6 هزار ساله و دارستان با تمدن 7 هزار و 300 ساله در حاشیه کویر و بدون آب شکل گرفتند و آب این تمدن ها فقط به وسیله قنوات تامین می شد در حالی که تمدن های دیگر مانند تمدن هلیل و بین النهرین در حاشیه آب بودند .

فرماندار بم اظهارداشت:قامت، قدمت و قنات یکی از شعارهای ما برای ثبت قنوات باید باشد،زیرا قنات همزیستی کویر و انسان و عمران آبادانی را بوجود آورده است و باعث ایجاد یک تمدن در حاشیه کویر شده است .

او بیان کرد:باید ثبت ملی کوچه باغ های بم و بروات هم همزمان در برنامه ثبت ملی تمدن قنوات قرار گیرد و شهرستان بم با توجه به جایگاهی که در گردشگری دارد از این ظرفیت استفاده می کند .

به گفته شهسوارپور باغ شهر بم و ارگ قدیم ثبت جهانی و دو قنات اکبرآباد و قاسم آباد بروات ثبت جهانی هستند .

فرماندار بم ادامه داد: ما بکرترین نقاط کویری را در بم داریم و به زودی نیز یک منطقه ویژه گردشگری به مساحت 5هزار هکتار در کویر احداث خواهد شد.

شهسوارپور خاطرنشان کرد: شهرستان بم می تواند به یکی از خاستگاه های گردشگری در دنیا تبدیل شود چرا که پرآب ترین قنات های دنیا در شهرستان بم وجود دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=71567
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.