نماینده کارگران زغال‌سنگ: استاندار به معادن زغال‌سنگ نیامد| مسئولان کاری کنند فراموش نشویم

نماینده کارگران زغال‌سنگ در آستانه روز جهانی «کارگر» با اشاره به روی زمین ماندن قول استاندار کرمان برای بازدید از معادن زغال‎‌سنگ گفت: مسئولان کمک کنند ما معدن‎کاران جزو فراموش شدگان نباشیم و از این فراموشی درآییم.

اردیبهشت سال قبل بود که جمع کثیری از کارگران شرکت زغال‌سنگ به دنبال مشکلات و خواسته‌های خود قریب به ۲ هفته  داخل این شرکت تحصن کردند.

تحصنی که سر و صدای زیادی پا کرد، به تغییر مدیرعامل ختم شد و در نهایت با قول مسئولان برای حل مشکلات به پایان رسید. حالا پس از گذشت یکسال و در آستانه روز جهانی کارگر به سراغ کارگران رفتیم تا از وضعیت آن ها مطلع شویم.

یدالله زمانی یکی از نمایندگان کارگران زغالسنگ می‌گوید: برخی مشکلات به صورت قطره چکانی حل شدند که بابت آن تشکر هم می‌کنیم؛ اما توقع کارگران چیز دیگری است؛ کارگر توقع دارد زندگی‌اش بچرخد.

او ادامه می‌دهد که در بحث دائم شدن قراردادها که به دیوان عدالت اداری شکایت شده هنوز جوابی نیامده است :« بر اساس رای دیوان عدالت اداری کارگران باید کارگر خود شرکت شوند اما این موضوع در بروکراسی اداری مانده و کارگران بسیاری منتظر آن هستند.»

این کارگر معدن با اشاره به نزدیکی روز جهانی «کارگر» گفت: ما کارگران معدن در بدترین شرایط کاری کار می‌کنیم، کاری داریم که هر کسی قدرت ورود به آن را ندارد؛  کار می‌کنیم و اعتراضی هم نداریم ما حداقل توقعی که ما این است که مشکلاتمان حل شود.

او ادامه داد: از مسئولان می‌خواهیم شغل سخت وزیان آور معدن را از سایر مشاغل سخت جدا کنند؛ چون که معدن کاری یک سر و گردن از همه مشاغل سخت تراست.

او به بیماری‌های ناشی از شغل اشاره کرد و گفت: کارگران معدن به دلیل شرایط شغلی خاص نمی توانند شغل دوم برای خود تهیه کنند.

اجرای امنیت شغلی یکی دیگر از خواسته های این کارگر معدن بود :« ضریب شغلی از طریق نمایندگان در حال پیگیری است اما روند آن کند است و دولت باید در این جریان کمک کند.»

قول بازدید استاندار روی زمین ماند

نماینده کارگران افزود: از استاندار کرمان که پیش از این در سفر به شهرستان راور قول حضور در معادن را  داده بود، دعوت می‌کنیم به معادن بیاید و برای رفع مشکلات کمک کند.

قول استاندار برای بازدید از معادن زغال‌سنگ| آب فولاد راور تأمین می‌شود؟

زمانی گفت: خواسته کل کارگران ایران داشتن امنیت شغلی با اجرای ماده ۷ قانون کار است. خواستار قرارداد‎‌هایی هستیم که آیتم‌هایی مرتبط با هر شغل در آن گنجانده شود.

او با اشاره به عدم اجرای قوانین تصویب شده مجلس و دولت گفت: مسئولان کمک کنند ما معدن کاران جزو فراموش شدگان نباشیم و از این فراموشی در آییم.

مدیر کار کرمان: انجام قرارداد دائم از اختیار استان خارج است

اسماعیلی مدیرکل کار تعاون و رفاه اجتماعی کرمان می‌گوید: طرح طبقه بندی مشاغل کارگران زغال‌سنگ پیگیری و اجرا شده البته نواقصی دارد که در حال پیگیری برای رفع آن هستیم.

او ادامه داد: کارگران به دنبال قرارداد دولتی هستند که این عملا از اختیارات ما خارج است، خود کارگران از طریق راه های قانونی به دنبال موضوع هستند.

اسماعیلی در خصوص ضریب شغلی کارگران گفت: درخواست کارگران مبنی بر افزایش ضریب شغلی از ۱.۵ به ۲ نیز نیاز به قانون مجلس دارد و در اختیارات استان نیست.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=69609
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.