امکان تولید حداقل ۲۵۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی از خورشید در کرمان| انتقال انرژی الکتریکی از کرمان به افغانستان

مسعود رشیدی‌نژاد در نشست بررسی همکاری‌های مشترک کرمان و افغانستان گفت: در حال حاضر امکان تولید حداقل دو هزار و ۵۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی از خورشید در کرمان وجود دارد که با سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در کرمان می توان برق را در استان تولید و به مرزها انتقال داد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: بر اساس آمارها و اعلام منابع معتبر، بیشترین تابش خورشید در کشور ایران مربوط به کرمان است و در این استان میزان تابش، دریافت انرژی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی فرصتی فوق العاده محسوب می شود.
رییس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان با بیان اینکه حرارت بسیار زیاد برای تولید انرژی الکتریکی از خورشیدی چندان مفید نیست، بیان کرد: سه پارامتر مهم ارتفاع مناسب از سطح دریا، وجود هوای پاک و وزش بادهای خنک می تواند شرایط مناسبی برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی های حرارتی و الکتریکی باشد.
رشیدی نژاد اظهار کرد: تابش مناسب انرژی خورشیدی در کرمان باعث استقبال سرمایه‌گذاران خارجی برای ایجاد نیروگاه در منطقه شده که یک نیروگاه ۲۰ مگاواتی با همکاری آلمانی ها در این زمینه احداث شده است.
رییس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان با بیان اینکه در تولید انرژی الکتریکی از خورشید در مرحله اول به پنل های خورشیدی و در مرحله بعد به مبدل ها نیاز داریم که تکنولوژی ساخت آنها در اختیار چند کشور محدود در جهان است بیان کرد: اتاق کرمان می تواند با کمک اساتید دانشگاه و شرکت های خصوصی مطالعات و پتانسیل سنجی تولید برق از خورشید را در یکی از استان های افغانستان انجام دهد.
در این نشست فعالان اقتصادی کشور افغانستان پرسش های تخصصی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر را مطرح کردند و پاسخ های لازم را از اساتید دانشگاه و فعالان این حوزه در کرمان دریافت کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

84 − 81 =