چهارمین مانور سراسری تست آماده بکاری مولدهای اضطراری مراکز حساس در شمال استان کرمان

به مناسبت هفته پدافند غير عامل توسط شركت توزيع نيروي برق شمال استان كرمان برگزارشد:

چهارمین مانور تست آماده بکاری مولدهای اضطراری به مناسبت بزرگداشت هفته پدافند غیر عامل همزمان با سراسر کشور در شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان، این مانور با حضور محمود شهبا مدیر عامل، سعیدی؛ مدیرکل بحران استانداری کرمان، قراچه داغی،؛ معاون بهره برداری و دیسپاچینگ و رئیس گروه بحران و پدافندغیرعامل شرکت در محل اتاق فرمان دیسپاچینگ این شرکت برگزار شد.

این مانور به دستور مدیرعامل شرکت که فرماندهی این مانور را بر عهده داشت با اعمال خاموشی در مراکز حساس صورت گرفت و میزان آماده بکاری دیزل ژنراتورهای این مراکز مهم و حساس، توسط کارشناسان شرکت، مورد ارزیابی قرار گرفت.

شهبا در حاشیه این مانور، پدافند غیرعامل را بعنوان یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاعی در جهان دانست و با اشاره به موقعیت حساس ژئوپولوتیکی کشور گفت: ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، دارابودن ثروت های عظیم ملی و نظام استکبار ستیزی بایستی به منظور کاهش آسیب پذیری، افزایش توان بازدارندگی، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات دشمن توان پدافندی خود را افزایش دهد.

محسن قراچه داغی معاون بهره برداری و دیسپاچینگ نیز هدف از این مانور را ارزیابی میزان آماده به کار بودن مولدهای سازمان ها، نهادها و مراکز حساس  در مواقع بحران ذکرکرد و گفت: این مانور با سناریوی از پیش تعیین شده در سه مرحله قطع برق و پس از آن راه اندازی مولدها، تست و ارزیابی و میزان آماده بکاری لحظه ای آنها و در مرحله سوم وصل برق انجام پذیرفت.

وی تصریح کرد: این مانور بر اساس دستورالعمل ابلاغی سازمان پدافند غیرعامل کشور و شرکت توانیر و با برنامه ریزی دقیق واحد پدافند غیرعامل با هماهنگی سایر واحدهای شرکت و هماهنگی سایر دستگاه های ذیربط انجام گرفت.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان ابراز داشت: با توجه به اهمیت برق و تأسیسات آن که از حساس ترین زیر ساخت های کشور می باشد، می طلبد که همواره آمادگی لازم را جهت مقابله با بحران ها داشته باشیم، چون اختلال در انرژی برق باعث ایجاد مشکلات سخت و خسارات جبران ناپذیری خواهد شد.

قراچه داغی افزود: چنانچه انرژی برق از نظر زیر ساخت پایدار تقویت گردد در مواقع بحران باعث افزایش بازدارندگی و جلوگیری از آسیب پذیری های احتمالی و همچنین تداوم فعالیت ها و اقدامات ضروری در نواحی بحران زده می گردد.

وی افزود: جهت دستورالعمل های پدافند غیرعامل کشور تست آماده بکاری مولدهای اضطراری نهادها بر عهده شرکت های توزیع برق قرار گرفته است که به صورت روتین هرشش ماه یک مرتبه کلیه مولدهای اضطراری مورد ارزیابی قرار می گیرند.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ در ادامه خاطرنشان کرد: برای چهارمین سال متوالی مانوری با عنوان تست آماده بکاری مولدهای اضطراری به صورت سراسری با هماهنگی شرکت توانیر و سازمان پدافند غیر عامل کشور در هفته پدافند غیر عامل برگزار شد.

وی بیان کرد: خوشبختانه ۷مرکز به صورت اتوماتیک پس از قطع برق در مدار قرارگرفته و تنها یک مرکز آمادگی قطع برق نداشت. وی افزود: در مجموع ۵/۳ مگاوات تامین برق توسط ۷ دیزل ژنراتور در هفت نقطه شهر کرمان تامین گردید.

قراچه داغی همچنین گفت: جهت مدیریت و فرآیند عملیاتی ۸کارشناس بهره برداری، ۸نفربرقکار و ۸ نفر نیروی بسیچ نیز در مانور مشارکت فعال داشتند.

شایان ذکراست که در حال حاضر در حوزه عملیاتی توزیع نیروی برق شمال استان کرمان تعداد ۲۱۰مولد اضطراری با قدرت ۷۲مگاوات شناسایی شده است که از این تعداد ۷۰ نقطه درای سطح بندی حساس و مهم و ضروری با قدرت ۳۶ مگاوات می باشد که  جهت بهتر مدیریت کردن آنها استفاده از نقشه های gis و تهیه بانک اطلاعاتی مولد ها در دستور کار شرکت تا حصول نتیجه قرارگرفته است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=37459

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.