۹۵ درصد از آب منابع زیر زمینی در حوزه کشاورزی مصرف می شود

 |  نوشته شده توسط :

استاندار کرمان با اشاره به کاهش 72 درصدی بارندگی در استان کرمان گفت: امروز کشاورزی ایران و کرمان براساس جبر زمانه در حال انجام است نه براساس طرح و برنامه.

وی در آیین گرامیداشت روز شوراها در شهرستان سیرجان با بیان اینکه امروز شاهد استفاده بی رویه از آب و افزایش سطح کشاورزی در سطح استان کرمان هستیم اظهار کرد: ۹۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت در استان کرمان است که نسبت به قبل از انقلاب ۹ برابر شده است و ۶٫۵ میلیارد مترمکعب سالانه اب از سفره های زیرزمینی برای این منظور برداشت می شود و همین امر سبب شده که در حال حاضر بسیاری از روستاهای استان با کم آبی مواجه و در حال کاهش کیفیت هستند.

وی با بیان اینکه دولت بخشی از وظایف خود و منابع مالی را به شوراهای شهر و روستا واگذار کرده است افزود: سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان از مالیات بر اررزش افزوده استان کرمان به شهرداری ها اختصاص می یابد که مردم نیز بر اساس همین اختیارات و منابع و انتخابی که کردند، انتظارات به حقی دارند که خود نشان می دهد اعضای شوراهای شهر و روستا و نمایندگان مردم در خانه ملت زیر نگاه تیز بین مردم قرار دارند.

رزم حسینی به مسئله بحران آب اشاره کرد و گفت: آب مایه حیات جاودانه متصل به حیات بشر است. در ۵۰ سال اخیر براساس نظرات کارشناسان تغییر اقلیم پیش بینی می شد اما متاسفانه با کم توجهی و عدم اطلاع و اموزش به مردم روبرو بودیم و همین امر سبب شد امروز در درون بحران کم ابی قرار گیریم و امکان تامین آب در حوزه های مختلف برای استان کرمان مقدور نیست.

استاندار کرمان با کاهش ۷۲ درصدی بارندگی در استان کرمان اظهار کرد: امروز کشاورزی ایران و کرمان براساس جبر زمانه در حال انجام است نه براساس طرح و برنامه.

وی با بیان اینکه امروز شاهد استفاده بی رویه از آب و افزایش سطح کشاورزی در سطح استان کرمان هستیم اظهار کرد: ۹۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت در استان کرمان است که نسبت به قبل از انقلاب ۹ برابر شده است و ۶٫۵ میلیارد مترمکعب سالانه اب از سفره های زیرزمینی برای این منظور برداشت می شود و همین امر سبب شده که در حال حاضر بسیاری از روستاهای استان با کم آبی مواجه و در حال کاهش کیفیت هستند.

رزم حسینی با تاکید بر اینکه تغییر وتحول همواره بسیار کار سختی بوده و مردم نیز با در برابر آن مقاومت می کنند اظهار کرد: سهمیه اب کشاورزی باید مدون شود و در این راستا طرح جامع مدون حوزه کشاوری کاشت، داشت و برداشت را به صورت روستا به روستا و شهر به شهر در سال ۹۷ اجرایی خواهیم کرد.

وی با تشریح وضعیت آبی در استان کرمان گفت: در استان کرمان حدود ۶٫۵ میلیارد متر مکعب سالانه برداشت آب از منابع زیرزمینی را داریم که سهم آب شرب تنها ۲۸۰ میلیون متر مکعب و صنعت یک درصد است و ۶٫۱ میلیارد مترمکعب این آب معادل ۹۵ درصد در حوزه کشاورزی مصرف می شود.

استاندار کرمان با بیان اینکه راندمان کشاورزی در ایران زیر ۲۰ درصد است و از سوی دیگر با مشکلات بازار و نوسانات قیمت روبرو هستیم اظهار کرد: بی رویه مایه حیات بشر را مصرف می کنیم و ۲٫۷ برابر کشوری مانند چین میزان انرژِی مصرف شده در بخش کشاورزی را داریم که این امر نشان می دهد مردم و کشاورزان هنوز این گونه مسایل را به خوبی درک نکرده اند.

وی با تاکید بر اینکه باید دانش مردم در حوزه های مختلف افزایش پیدا کند و وظیفه دهیاران و بخشداران این است که این اموزش ها را به مردم ارایه دهند ادامه داد: آب قیمتی دارد اما محصول برداشتی با مشکلات زیادی در بازارهای جهانی روبرو است و به جرات می توان گفت امروز شاهد صادر کردن آب دنیا هستیم و همین امر سبب خشکسالی و در نتیجه مهاجرت از روستاها و بروز و افزایش آسیب های اجتماعی در کشور می شود.

رزم حسینی با ضرودت دانستن تدوین نقشه آب کشاورزی در هر منطقه افزود: این کار بسیار مهم است و نباید کوتاهی صورت گیرد. زیرا طبق استانداردهای بین المللی تنها مجاز به استفاده از ۴۰ درصد اب های تجدید پذیر هستیم که این موضوع در ایران ۱۲۰ درصد است و خود گواه بر خطرناک بودن وضعیت آب در کشور است.

استاندار کرمان با بیان اینکه باید با صدای بلند فریاد زد که هرکسی مسئولیتی در این حوزه دارد باید آن وظیفه را اجرایی کند تصریح کرد: باید ابتدا به مردم آموزش داده و سپس از آنها تقاضا کنیم که به کمک ما بیایند. این حرف که مردم و کشاورزان با ما همکاری نمی کنند درست نیست زیرا تاکنون ما به آنها دانشی را انتقال نداده ایم که حال انتظار داشته باشیم مردم نیز همکاری کنند. اگر با مردم باشیم مردم نیز با ما همکاری خواهند کرد و این تجربه در شهرستان های قلعه گنج، رودبار جنوب و … به خوبی نشان داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه ما مسئولین باید معیشت و توسعه آبادانی مردم باشد خطاب به اعضای شورای شهر و روستا اظهار کرد: مردم دیگر جناح چپ و راست نمی خواهند. مردم از ما و نمایندگان خود آبادانی و توسعه را می خواهند و از شما فلسفه سیاست را نمی خواهند.

رزم حسینی با انتقاد از وضعیت به وجود آمده در حوزه آب استان کرمان افزود: در استان کرمان بیش از ۳۴ هزار حلقه چاه پس از انقلاب اسلامی حفر شده که ۱۷ هزار حلقه غیرمجاز و بقیه نیز به صورت غیرقانونی مجوز برای آنها صادر شده است. این در حالی است که قبل از انقلاب ۴۰۰۰ حلقه چاه وجود داشت و کل دشت استان کرمان ممنوعه بوده و به دلیل اعمال نفوذ عده ای پس از انقلاب این کار را عملیاتی کردند.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه باید نهضتی برای مطالبه گری به حق و قانونی را در استان کرمان به وجود اوریم و در ابتدا نیز باید خودمان این نهضت را آغاز کنیم خاطر نشان کرد: کشوری که ظرفیت ها و پتانسیل های زیادی و به ویژه اعتماد عمومی به جمهوری اسلامی را با خود به همراه دارد نباید این چنین روزگاری را داشته باشد و هم اکنون شاهد تبخیر این سرمایه اجتماعی به دلیل ناکارآمدی برخی مسئولین هستیم این در حالی است که زن و مردم در قبال حال و آینده این کشور مسئول هستیم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >