مرور روزنامه‌های صبح سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸

این‌که آمریکا در سوریه دقیقا مشغول چه‌کاری است یا خواهد بود، ماجرای شادی گل مهدی ‌ترابی و نیز سیاست خارجی کشور از جمله موضوعاتی است ک امروز روزنامه‌ها را مشغول کرده است.

جوان و خراسان، دو روزنامه‌ اصول‌گرا می‌گویند آمریکا نفت سوریه را رها نمی‌کند و برود.

این دو روزنامه به گفت‌وگو لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه و از دوستان دونالد ترامپ و نیز وزیر دفاع آمریکا اشاره‌ کرده‌اند.

گراهام گفته ترامپ بیش ‌از همه حواس‌اش به سرنوشت نفت در شمال سوریه است.

وزیر دفاع آمریکا هم گفته برخی نیروهای آمریکایی در روستاهای نزدیک به چاه‌های نفت شمال سوریه می‌مانند و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بر آتش‌بس میان کردها و ترکیه نظارت می‌کند.

جوان برای موضع تازه آمریکا درباره نفت سوریه، “بومی نفتی سفره شام (سوریه)” را به‌کار برده است. به تعبیر این روزنامه منافع اقتصادی در سوریه نیروهای درگیر در این کشور را عملا به سوی دوتکه‌ کردن شمال و جنوب سوریه پیش برده است.

این روزنامه نوشته کردها، آمریکا، ترکیه و داعش در شمال این کشور مشغول محکم کردن منافع‌شان هستند.

خراسان هم برای تحول در شمال سوریه از تعبیر “آمریکا نرفته برگشت” بهره گرفته است.

روزنامه‌های اصول‌گرا در روزهای اخیر از رفتن آمریکا و شکست این کشور در سوریه می‌نوشتند اما حالا روشن شده این کشور قصد ندارد از سوریه بیرون بیاید.

ماجرای شادی پس‌از گل مهدی ترابی هنوز برای رسانه‌های اصول‌گرا جذاب است.

کیهان نوشته این کار “تماشایی” ترابی، خوشحالی دوست‌‌داران انقلاب و عصبانیت ضدانقلاب ها را در پی داشته است.

این روزنامه برای نشان دادن نمونه‌ای از واکنش‌ها به توییت‌‌های برخی کاربران ارزشی اشاره کرده است.

قدس هم با پرویز مظلومی، سرمربی پیشین استقلال، گفت‌وگو کرده و او گفته جمله “اطاعت ‌از رهبری” که ترابی زیر پیراهن‌اش نوشته بود و پس‌‌از گل به پیکان نشان داد باید با طلا نوشته شود.

آفتاب‌ یزد، روزنامه نزدیک‌ به محمدرضا عارف، علت حمله کارگزارانی‌ها و خصوصا غلامحسین کرباسچی به محمدرضا عارف، لیدر اصلاح‌طلبان در مجلس را تلاش برای کنار زدن او از انتخابات مجلس می‌داند.

هفت‌ صبح هم اشاره کرده است اتحاد ملتی‌ها و کارگزارانی‌ها گویا برای زدن عارف و کنار گذاشتن او از انتخابات مجلس، به اتحاد رسیده‌اند.

آرمان‌‌ ملی هم از قول شکوری ‌راد، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب اتحادملت، نوشته محمدرضا عارف در انتخابات مجلس، سرلیست اصلاح‌طلبان نخواهد بود.

روزنامه محیط‌زیستی پیام ما به موضوع درخواست رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور برای کنترل محدوده‌های معادن پرداخته است.

دنیای اقتصاد نوشته سرعت اثرپذیری بازار مسکن شهرستان ها بیشتر از بازار مسکن تهران بوده است  و در همان ماهی که تورم ماهانه مسکن شهر تهران به مرز صفر رسیده، بازار معاملات مسکن ۳۰ مرکز استان دیگر نیز از این تغییر پیروی کرده‌اند.

به نوشته این روزنامه فاصله تغییرپذیری پیش‌‌تر یک یا حتی 2 فصل بود. در تیرماه نه ‌تنها ترمز تورم ماهانه مسکن در شهر تهران کشیده شد بلکه سرعت رشد قیمت مسکن در این ماه در ۳۰ مرکز استان دیگر نیز در مقایسه با خردادماه به صفر رسید.

این روزنامه افزوده حجم خرید مسکن در کل شهرهای کشور تا حد کم‌سابقه، ۹هزار واحد در ماه افت کرد.

شهریور امسال کم‌تر از ۱۰هزار واحد در بازار کشوری فروش رفت. این حجم معامله ملکی در کشور، حتی از یک ماه فروش آپارتمان در تهران در شرایط طبیعی بازار هم کم‌تر است.

دنیای ‌اقتصاد و سازندگی بنابر گزارشی از روزنامه نیویورک تایمز نوشته‌اند که اردوغان در هوای آن‌ است که ترکیه بمب اتم داشته باشد.

به‌نوشته این روزنامه، اردوغان در نشست اخیر حزب‌اش، عدالت‌وتوسعه، کوشیده این نظر را جا بیندازد که ترکیه باید اتمی شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36942
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.