خرید حمایتی گوجه فرنگی توسط تعاون روستایی

رییس سازمان صمت جنوب: در ستاد تنظیم بازار استانی خرید حمایتی گوجه فرنگی توسط تعاون روستایی و پرداخت تسهیلات تشویقی برای کارخانه‌ها تصویب شد.

خبرنگار: نجمه سعیدی

کشاورزی یکی از دغدغه های اصلی مردمان جنوب استان است، زیرا رزق اکثر مردمان این دیار از زمین و با کشاورزی به دست می آید، مردمانی که باید چشم به بخشش زمین داشته باشند تا از آن روزی برچینند و البته همیشه هم درگیر مشکلات متعددی هستند، مشکلاتی که هم مردم و هم مسوولان جنوب را درگیر خود می کند.

در جنوب استان انگار اگر خیلی خوش شانس باشی از کشاورزی ضرر نمی کنی و گرنه سود برای بسیاری از کشاورزان تبدیل به یک رویا شده است، هم اکنون هم نبود بازار مناسب برای گوجه فرنگی، برداشت شده.

مشکل تازه ای است که گوجه کاران جنوبی را اسیر خود کرده محصولی که به دلیل ویژگی خاصش، مدت زمان طولانی ای قابل نگهداری نیست.

حرف هایی از خرید کارخانه‌های تهیه رب وجود دارد اما انگار این موضوع چندان باب میل کشاورزان نیست.

سابقی یکی از کشاورزان گوجه کار جنوب است که درباره فروش محصول خود به کرمان نو می گوید: کارخانه ها قیمت خیلی پایین برای خرید گوجه پیشنهاد می دهند، بعضی روزها حتی گوجه را کیلویی ۵۰۰ تومان می خرند و این حتی هزینه هایی که کشاورز کرده است را هم جواب نمی دهد و پول سبد هایی که می خریم هم در نمی آید.

وی ادامه داد: اگر کارخانه کیلویی بالای هزار تومان بخرد، شرایط بهتر می شود، اما همیشه قیمتشان پایین است و فروش گوجه اکنون تقریبا فقط به صورت دلالی انجام می شود و دلال ها هم بعضی روزها ۱۷۰۰ می خرند و بعضی روز ها ۹۰۰ تومان می خرند، گوجه قیمت درست و مشخصی ندارد، کشاورزی که اطلاعی ندارند و خرده پا است ، دلال ها خیلی راحت گولش می زنند و زیر قیمت بازار می خرند، ولی کشاورزان عمده، خودشان مستقیم برای خود مشتری پیدا کرده و دلال ها را حذف کرده اند کلا برای اینکه محصولت را به قیمت مناسبی بفروشی دلت خون می شود.

پرداخت تسهیلات به کارخانه های رب با کارمزد ۱۰درصد

شهسواری فرماندار قلعه گنج در مورد خرید گوجه به وسیله کارخانه ها به کرمان نو می گوید: ۲ کارخانه رب شهرستان قلعه گنج قرار است، گوجه مورد نیاز خود را از منطقه بخرند.

شهسواری یاد آوری می کند: گوجه سه نوع است یک نوع که گوجه صادراتی است و قیمت آن خوب ست و یک نوع گوجه هم کیفیت معمول بازار را دارد و یک نوع هم برای کارخانه رب است که از بقیه گوجه ها قیمتش پایین تر است، وچون قیمت رب گوجه هم پایین آمده است، کارخانه ها در صورت خرید هم، قیمت هر کیلو را نهایت تا هزار تومان تعیین می کنند، البته سازمان صمت یک کمک ویژه یارانه ای برای این کارخانه ها در نظر گرفته است و در صورت خرید به قیمت مطلوب، کارخانه تا ۲ میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد ۱۰ درصد دریافت می کند.

هر کیلو گوجه برای کشاورز ۱۳۲۶ تومان تمام می شود

قانعی فرماندار رودبار جنوب هم در مورد شرایط کشاورزان و فروش گوجه به کارخانه ها به کرمان نو می گوید: قیمت هر کیلو گوجه برای کشاورز هزار و ۳۲۶ تومان در می آید من در جلسه تنظیم بازار جیرفت هم گفتم، کارخانه ها می خواهند با قیمت کیلویی ۵۰۰تومان بخرند که من با این موضوع مخالفت کردم، کشاورز در این صورت فقط ضرر می کند، قرار شد در این مورد و تعدیل قیمت کاری از طرف ستاد تنظیم بازار انجام شود.

قانعی ضمن تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات قیمت گذاری به دلیل وجود دلال ها است، گفت: در ابتدای برداشت یک سری خریدار افغان وارد منطقه شدند که خرید کیلویی ۴۵۰۰ داشتند که دلال ها این خریداران را ضرب و شتم کردند و به ناچار این گروه از شهرستان رفتند و اکنون در خوزستان گوجه را با کیلویی ۴۵۰۰ می خرند و گوجه جنوب هم روی دست کشاورز با کیلویی۵۰۰ تومان مانده است.

قانعی می گوید: یک سری افراد هستند که منافع آنها در پایین آوردن قیمت ها است، مثلا همین یازده کارخانه گوجه جنوب که خودشان هم به رودبار نمی آیند، بلکه به دلال ها می گویند گوجه را ارزان تر ازکشاورز بخرند و کارمزد بگیرد و دلال به کشاورز فشار می آورد و گوجه را به ارزان ترین قیمت می خرند.

وزارت صمت گفته است که در صورت خرید به کارخانه های رب یارانه می دهد حالا آن ها هم توقع دارند، یارانه بگیرند و هم توقع دارند گوجه را با کیلویی ۴۰۰،۵۰۰ بخرند. یک بخش از دلال های هم از شهرستان های دیگر وارد جنوب شده اند و هر دلالی تعدادی بومی را اجیر کرده، تا گوجه را به ارزان ترین قیمت بخرند وهمان بومی ها نمی گذارند قیمت بالاتر برود.

فرماندار رودبار جنوب می گوید: اکنون با واسطه روزانه ۴ یا ۵ کامیون گوجه برای فروش به قیمت ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ به استان های دیگر فرستاده می شود اما این حجم پاسخگو سطح زیر کشت نیست.

خرید حمایتی گوجه توسط تعاون روستایی

مروجی رییس سازمان صنعت معدن و تجارت جنوب در مورد مشکل گوجه کاران جنوب به کرمان نو گفت: در جلسه تنظیم بازار استان هم که پنج شنبه برگزار شد این مشکل مطرح شد، ما در حوزه گوجه فرنگی ۲ پیگیری انجام دادیم، یکی پیگیری استانی، یکی هم پیگیری کشوری ، در پیگیری کشوری در ستاد تنظیم بازار کشور، پیشنهاد دادیم که اتحادیه تعاون روستایی اقدام به خرید حمایتی گوجه از کشاورزان کنند و به قیمت روز گوجه را بخرند.

وی ادامه داد: قرار شد اول این پیشنهاد در ستاد استان مصوب شود که در جلسه اخیر مطرح و تصویب شد،بحث بعدی حمایت استانی و منطقه ای بود که مربوط به کارخانه های رب گوجه است، کارخانه های رب گوجه جنوب، تقریبا در سال گذشته ۱۴۰ هزار تن گوجه از کشاورزان جنوبی خریدند یعنی یک سوم تولیدی کشاورز بر اساس آمار جهاد کشاورزی ، از این ۱۴۰ هزار تن ،حدود۲۲۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و حدود۲۰ میلیارد تومان بدهکار هستند.

مروجی اضافه کرد: مقرر شد که بانک کشاورزی تسهیلات در اختیار این کارخانه ها قرار دهد تا بدهی خود را بپردازند، در جلسه ستاد تنظیم بازار اخیر هم استاندار مصوب کرد، بانک کشاورزی جنوب به کارخانه های رب جنوب بر اساس خریدی که می کنند تسهیلات پرداخت کند.ما هم اعلام کردیم که اگر خرید خوبی داشته باشند،یارانه تسهیلات را هم در اختیارشان قرار بدهیم.

به گفته مروجی ۱۱ کارخانه رب گوجه در جنوب فعال هستند و ۲ کارخانه هم به زودی وارد چرخه تولید می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.