۲۹ نفر قربانی جاده‌ها در نیمه نخست شهریور

سرهنگ یوسف نجفی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت آغاز دور دوم سفرهای تابستانی گفته پلیس، کنترل‌ها راههای استان را در شهریور به شدت افزایش داده است.

وی اظهار کرد: تخلفات حادثه‌ساز خط قرمز پلیس است لذا با رانندگانی که مرتکب اینگونه تخلفات شوند به منظور حفظ جان مردم برخورد قاطع می شود.

وی تصریح کرد: خودرو رانندگانی که ۲تخلف غیرمجاز را همزمان مرتکب شوند به مدت ۷۲ ساعت توقیف و جریمه می شود.

رئیس پلیس راه استان کرمان از انجام تست الکل در جاده های این استان خبر داد و افزود: استفاده از این مواد در حین رانندگی ۴۰۰هزار تومان جریمه، ۶ ماه محرمیت از رانندگی و معرفی به مراجع قضایی را به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: شواهد نشان می دهد برخی تصادفات به دلیل مصرف مشروبات الکلی بوقوع می پیوندد.

وی به کنترل نامحسوس جاده های استان کرمان در شهریور سال جاری اشاره کرد و گفت: این کنترل در جاده ها توسط نیروهای پلیس به شیوه های مختلف از جمله اعزام نیروهای پلیس با لباس شخصی به شهرهای دیگر از طریق اتوبوس ها انجام می شود.

سرهنگ نجفی بیان کرد: مسافران می توانند با وجود سامانه تلفنی ۱۱۰۱۲۰تخلفات رانندگان اتوبوس ها را به پلیس گزارش کنند.

وی به بازگشایی مدارس و اجرای طرح ویژه ترافیکی در مهر سال جاری اشاره کرد: خانواده ها برای انتقال فرزندانشان به مدرسه و برعکس از سرویس های دارای مجوز استفاده کنند.

وی یکی از عوامل موثر در کنترل حوادث رانندگی را آموزش دانست و از راه، وسیله نقلیه، عوامل انسانی، جاده ای و محیطی به عنوان عوامل تصادفات نام برد و گفت: عامل انسانی مهمترین عامل در بروز تصادفات است.

 اظهار کرد: مبنای آمار تلفات رانندگی در پلیس راه پزشکی قانونی است و این آمار در استان کرمان طی چهار ماه گذشته در جاده های شمال استان ۱۱۹ فقره تصادف فوتی با ۱۹۸ کشته ثبت شده است.

وی ادامه داد: تعداد وقوع تصادفات در راههای شمال استان کرمان در چهار ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت فقره کمتر شده و تعداد افراد فوت شده ۴۰ نفر افزایش داشته است.

وی تعداد مجروحین را در تصادفات چهار ماه سال جاری در شمال استان کرمان هزار و ۱۵۲نفر اعلام کرد و افزود: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است.

سرهنگ نجفی گفت: در جنوب استان نیز ۷۶فقره تصادف رخ داده که ۹۷ نفر در این تصادفات کشته شدند و ۲۳مورد تعداد کشته ها و تعداد تصادفات ۱۹مورد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: در کل استان کرمان ۱۹۵ فقره تصادف منجر به فوت و ۸۷۳فقره تصادف جرحی اتفاق افتاده که ۲۹۵نفر در این تصادفات کشته و هزار و ۴۶۵ نفر مجروح شده اند.

رئیس پلیس راه استان  ادامه داد: با اضافه شدن آمار تصادفات رخ داده در مرداد ماه سال جاری نیز ۲۴۵ فقره تصادف فوتی در راههای استان کرمان ثبت شده که 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود هزار و ۱۴۶ فقره افزایش دارد.

وی ادامه داد: در این مدت ۳۵۵ نفر در تصادفات استان کرمان فوت شده اند که۲۶ درصد نسبت به مدت مشابهه سال گذشته افزایش نشان می دهد.

سرهنگ نجفی گفت: هزار و ۸۹۷مجروح در تصادفات مرداد سال جاری در استان کرمان گزارش شده که سه درصد افزایش داشته است.

وی عمده ترین تصادفات در جاده های شمال این استان را مربوط به واژگونی و انحراف از جاده خودرو دانست و گفت: ۵۴ درصد تصادفات به این دلایل بوده است.

وی گفت: در جنوب استان  بیشتر تصادفات برخورد ۲خوردو با یکدیگر و یا برخورد خودرو با عابر پیاده است.

رئیس پلیس راه شمال استان بیان کرد: مهمترین علل تصادفات استان کرمان در جاده های یک طرفه سرعت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی گزارش شده است.

وی استفاده از تلفن همراه و سایر اقداماتی که موجب پرت شدن حواس راننده می شود را به عنوان دیگر عوامل حادثه ساز در وقوع تصادفات نام برد.

وی تصریح کرد: در مسیرهای ۲ طرفه نیز سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ از خط وسط جاده بیشترین عوامل تصادفات جاده ای استان کرمان را تشکیل می دهد.

سرهنگ نجفی بیان کرد: ۶۵درصد تصادفات در محورهای بین شهری و ۳۵درصد در جاده های روستایی استان کرمان اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: در ۲۸ درصد تصادفات موتورسیکلت ها، ۹ درصد وانت بارها، هشت درصد کامیون ها،۶درصد برخورد با عابر پیاده نقش داشته است.

وی تصریح کرد: بیشترین ساعت وقوع تصادفات در جاده های استان کرمان بین ساعات ۱۶تا ۲۰گزارش شده که حدود ۲۵درصد تصادفات را این ساعت به خود اختصاص داده است.

رئیس پلیس راه شمال استان کرمان گفت: ساعات ۲۰تا ۲۴ نیز ۲۳ درصد تصادفات جاده ای استان کرمان را دارد.

وی فراوانی تصادفات منجر به فوت در جاده های شمال استان را در محور کرمان – بم با ۱۵مورد فوتی و ۵۶جرحی اعلام کرد.

وی محور کرمان – سیرجان و کرمان – رفسنجان را دارای بیشترین تصادفات اعلام کرد و گفت: بیشترین دلیل تصادفات در محور کرمان – رفسنجان واژگونی خودرو اعلام شده است.

وی تاکید کرد: محور کرمان – رفسنجان در چهار ماه سال جاری ۶۰ فقره تصادف فوتی و جرحی داشته و محور انار – رفسنجان نیز با ۴۸فقره تصادف و بعد از آن محور بافت – کرمان با ۳۹ فقره تصادف در جایگاه بعدی قرار دارد.

سرهنگ نجفی تاکید کرد: تصادفات محور کرمان – بافت در چهار ماه سال جاری با 16 کشته از نظر تلفات همانند محور کرمان – بم است.

وی گفت: حادثه خیز ترین محدوده محور کرمان – بافت، حدفاصل شهر نگار تا سه راهی جوپاری است.

وی افزود: محور سیرجان – شهربابک نیز با ۳۴فقره فوتی، محور انار – شهربابک 32 فقره فوتی، محور سیرجان – بندر عباس با ۲۰فقره و سیرجان – بافت با ۱۳ فقره فوتی بیشترین تصادف استان کرمان را به خود اختصاص داده اند.

وی تاکید کرد: محور روستایی شرف آباد – زنگی آباد و کاظم آباد – جوشان – سیرچ، محور سیریز – زرند، محور ده بالا، گلزار – بهرام جرد، دشتاب – خبر، ارزوئیه – سوغان در محورهای فرعی روستایی بیشترین تصادفات را دادند.

وی همچنین به سامانه ۱۹۷ اشاره کرد و گفت: افرادی که انتقاد یا پیشنهادی نسبت به عملکرد پلیس دارند می توانند از طریق این سامانه اقدام کنند.

وی بر رعایت سرعت مجاز در جاده ها تاکید کرد و گفت: ریشه بیشتر تصادفات و تلفات سرعت غیرمجاز است.

رئیس پلیس راه شمال استان کرمان میزان سرعت های مجاز در جاده ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر جایی تابلوی محدودیت سرعت نصب شده ملاک پلیس برای اعمال قانون سرعت درج شده است.

وی تصریح کرد: در آزادراهها و اتوبانها حداکثر سرعت مجاز برای وسایل نقلیه سبک ۱۲۰ کیلومتر و برای وسایل نقلیه سنگین ۱۱۰ کیلومتر است.

سرهنگ نجفی تاکید کرد: حداکثر سرعت در بزرگراهها برای وسایل نقلیه سبک ۱۱۰ برای وسایل نقلیه سنگین ۱۰۰ کیلومتر و در جاده های اصلی ۲ طرفه روزها ۹۵ و شب ۸۵کیلومتر اعلام شده است.

وی تاکید کرد: رانندگان وسایل نقلیه در جاده های فرعی و روستایی نیز در روزها با ۸۵و شب ۷۵ کیلومتر سرعت مجاز به تردد هستند.

طی پنج ماه گذشته در کل استان کرمان 1۱۹۵فقره تصادف منجر به فوت و ۸۶۳ فقره تصادف جرحی اتفاق افتاده که ۲۹۵نفر در این تصادفات کشته و هزار و ۴۶۵نفر مجروح شده اند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=14091
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.