مدیرکل محیط زیست کرمان: منشا 9 درصد ریزگردهای استان، معادن هستند

ردپای معادن در افزایش ریزگردهای کرمان

 |  نوشته شده توسط :

مدیرکل محیط زیست استان کرمان گفته درصد ریزگردها از رگ‌های معدنی استان در سال‌های گذشته حدود 3 درصد بوده است اما اکنون نزدیک به 9 درصد رسیده است.

به گفته رضا جزینی زاده، ۸٫۹ درصد ریزگردهای داخلی کشور مربوط به رگ‌های معدنی استان کرمان هستند.

او خبر داده که در شورای معادن استان کرمان مقرر شد که از محل یک درصد فروش شرکت‌های معدنی به استان اختصاص می‌یابد، اقدامات زیست محیطی در اولویت قرار گیرد تا بتوانیم از پیشرفت ریزگردها جلوگیری به عمل بیاوریم.

وی اضافه کرده

در شورای معادن استان مقرر شد که اکتشافات و بهره‌برداری‌ها براساس اصول علمی و زیست محیطی باشد، بنابراین بهره‌برداری‌ها نباید به‌گونه‌ای باشد که برداشت از معادن داشته باشیم و اسم استان کرمان را بهشت معادن بنامیم اما در مقابل آن سبد بهداشت و درمان خانوار را پر از ریزگرد کرده باشیم و با سلامت جامعه بازی کرده باشیم.

مدیرکل محیط زیست کرمان با تاکید بر اینکه باید بازسازی معادن متروکه در اولویت اقدامات زیست محیطی قرار گیرد و طبیعت را به حالت اول خود باز گردانیم، ضمن آنکه طرح‌هایی ارایه دهیم که حداقل آلودگی زیست محیطی داشته باشند، به ایسنا گفته «معتقدیم با اکتشافاتی که منجر به جلوگیری از نفس کشیدن مردم شود، کار مفیدی نکرده‌ایم، مشکل ما اکتشاف و بهره‌برداری از معادن نیست، بلکه مشکل ما نفس کشیدن مردم است.»

به اشتراک بگذارید :

One response to “ردپای معادن در افزایش ریزگردهای کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >